TJ Sokol v Tatrách 2013

24. 3. 2015

V červenci 2013 se uskutečnila  každoroční turistická akce na Slovensku. Tentokrát byla cesta obohacená mimořádnými zážitky. Již tradičně jsme uskutečnili přechod z Vrátné doliny přes Chleb (1647 m.n.m.) Poludňový Grúň (1459 m.nm.) a zpět do doliny. Krásný pochod i krásné počasí. Druhý den jsme vyrazili z Hrebienku po magistrále na Skalnaté pleso, kde na nás čekala druhá část výpravy, cíl byl jasný. V případě příznivého počasí zdolat Lomnický štít.  Úspěšné zdolání  tohoto známého a krásného štítu bylo teprve prvním vrcholem této akce. Výhledy na Belianské Tatry, pohled  do malé  doliny s Téryho chatou byl oceněním našeho výkonu. Úspěch z Lomnického štítu jsme oslavili v Malé Frankové, kde na nás čekal tatranský patriot Štefan Šelep s manželkou Markou.

Štefan je vynikající bubeník, který začal pravidelně doplňovat hudební těleso bratří  Křejcí  „Umělci z Prahy“ při svých vystoupení u Nechor.  (přihlášku do TJ SOKOL již má vyplněnou).  A byl to právě on, kdo nás doprovodil při návštěvě celého Zamaguří. Postupně jsme navštívili Červený kláštor, Národní park Peniny, pluli jsme na pltích, prohlédli jsme si polské lyžařské středisko Zakopané, seznámili jsme se s výrobou v lihovaru Nestville v Hniezdném  (koštovali jsme !). V dalších dnech jsme uskutečnili cestu do Krakova a prošli jsme celý hrad Wawel.

Při zpáteční cestě nás M. Šelepová   provedla galerií Strážky a seznámila nás s životem  posledních majitelů kaštěla rodinou Czobelovců a dílem slovenského malíře L. Medňanského.

Tentokrát byla cesta po Slovensku opravdu bohatá na zážitky a ještě jsme „oprášili staré přátelství s Šelepovci.