Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dokumenty pro VH - Zpráva výboru

7. 2. 2013

 

Zpráva výboru
TJ Sokol Všestudy za období 2010 – 2012
V uplynulém volebním období 2010 – 2012 prošla naše TJ Sokol dalším rozvojem činnosti. Naše činnost je charakterizována pravidelností, vyšší účastí na pořádaných akcích, zapojováním do veřejného života ve Všestudech a na Prušánkách. Naší činností jsme důstojně oslavili i 150. výročí založení České obce Sokolské.
Výbor TJ Sokol pracoval pravidelně a řídil se zájmy a potřebami členů, především při dalším zkvalitňování podmínek pro sportování v areálu „Sokolovny“. Práci výboru již nepodpoří náš neúnavný organizátor cestovatelských aktivit Miloš Tuzar, který nás na konci minulého roku navždy opustil. Od roku 2004 kdy se stal členem naší TJ, byl duší našich zahraničních cest. Jeho precizní přípravu cesty jsme ocenili na Kubě, Zambii, Austrálii, Hawai atd. vždy byl odhodlán splnit plánovaný program. Nezapomeneme na jeho hudební a taneční vystoupení ať již na Varaderu nebo na plese ve Všestudech. Na Milošovo místo je do výboru navržen Josef Krejčí, který se osvědčil jako vedoucí výpravy do Burjatie nebo jako vedoucí delegace při jednání s poslanci „Velkého lidového churalu Mongolska“.
Výbor TJ v uplynulém období zajistil finanční prostředky, které jsme investovali do Sokolovny. Nové oplocení areálu, sklad materiálu, vrata, dosázení okrasných dřevin a pravidelná týdenní údržba jsou toho důkazem. Celý areál jsme nechali ocenit a cena investice převyšuje částku 1. milionu Kč.
Přestože je areál trvale k dispozici nejen členům TJ, ale i celé obci, sportují zde hlavně zájemci o tenis z Kralup a dalších vesnic.
V posledním období je umělá plocha využívána na malou kopanou žáků.
Základem naší činnosti je turistika ať již po Čechách a Slovensku, tak i do exotických zahraničních destinací. Mezi absolutní špičky patří horský přechod mezi vulkány Tongariro na Novém Zélandu, pěší pochod v Pinal de Rio na Kubě, výstup na vrchol horského masivu v Yangmingshanském parku v Taipei na Taiwanu nebo Daimond Head na ostrově Oahu na Hawaii. Věkové složení expedicí sice neumožňuje pravidelné velké výstupy, ale náročné podmínky cestování jsme si vyzkoušeli při cestě z města Ulan Ude na Bajkal nebo při cestě po Sibiři.
Sportovní činnost má vrchol v červenci, kdy pořádáme nohejbalový turnaj. Každoroční turnaj (letos už 7. ročník) registrují přátelé nohejbalu nejen ze Všestud, ale i v celém okolí. Po pravdě jde o přebor dolního Povltaví. Účast na tomto turnaji je pravidelně vysoká. Turnaj je pod patronací starosty obce Všestudy. Vedení obce jeví o naší činnost upřímný zájem, který se projevuje nejen ve formě finanční dotace, ale především účastí na našich akcích. Ať již je to na turnaji, plesech „Májová veselice“ či stavění máje atd.
Je na škodu, že tento trend se nepřenese mezi další občany obce. Ale to není „nemoc“ sokolských akcí, to je trend celé obce.
Je na škodu věci, že malá účast obyvatel obce odrazuje organizátory akcí od pořádání stávajících akcí natož pak organizovat další nové nákladnější či atraktivnější.
A je jedno jestli organizátorem je Sokol, Viktorka nebo Obecní úřad. Ta potřeba obyvatel obce setkat se, pohovořit, zavzpomínat na kamarády, na akce z minula, ta mizí a je to velká škoda.
Naše TJ má zkušenost z života vesnice na Jižní Moravě. V minulém roce družstvo TJ Sokol Všestudy bylo účastníkem kuželkářské ligy v Prušánkách. Účast aktivních kuželkářů i diváků je úžasná. A teprve folklorní slavnosti „Májové zpívání“, Vinobraní, „Zarážení hory“, to jsou akce, kterých se účastní téměř celá obec. S malým organizačním, kulturním a sportovním příspěvkem tady přichází i naše TJ.
Od samého počátku našeho působení u Nechor jsme spojeni s rodinou Zvědělíků. V minulém roce jsme s Mirkem oslavili jeho „60“. Zanedlouho nás opustil. Ztratili jsme v něm pevný přístav na jihu Moravy. Jeho „kurva hoši“ je nezapomenutelné. Nechci nikoho opomenout, ale u Nechor máme za ta léta řadu velmi dobrých přátel a rádi za nimi jezdíme.
Naše TJ Sokol nečítá velké počty členů. Původní počet 40 členů se v posledních letech tenčí. Odešli Mirek a Miloš. Josef Sprinzl se zapojil u hasičů ve vesnici kde bydlí a finančně je podporuje. Kluci za Stasy Jakubík, Fučík, Šebek a Lukáš jsou hokejisty v Praze, kde mají firmu. Dlouhodobě se neúčastní a příspěvky neplatí Červinka. Pozitivní ale je skutečnost, že v našich řadách jsou i žáci.
Při pohledu do dalšího období se TJ Sokol bude zaměřovat na posílení vlivu pořádaných akcí, na společný život ve Všestudech, bude usilovat o stabilizaci členské základny, rozšíření a zajištění soukromých investic do majetku TJ Sokol.
Z uvedeného hodnocení posledního funkčního období je patrné, že jsme organizací, která nevybočuje velikostí a nákladností akcí z řady, do které patří. Současně jsme ale nepřehlédnutelnou organizací, která se pravidelně zapisuje do života Všestud i Nechor.
Za aktivitu a účast na akcích všem členům i příznivcům patří poděkování.