Jdi na obsah Jdi na menu
 


VIETNAM 2013

5. 2. 2014

 Cesta do Vietnamu byla plánována již v roce 2005. Tehdy v hlasování ale vyhrál návrh cestovat do Kostariky. Proto jsme do Jihovýchodní Asie vycestovali až nyní.

Hlavní cíle cesty: navštívit zátoku Halong, deltu řeky Mekong, poznat "pařížskou atmosféru" hlavního města Hanoj, krásné pláže Jihočínského moře ve středisku Nha Trang, to vše jsme stihli navštívit.

Důležitými poznatky z této cesty jsou ale setkání s lidmi. Usměvaví, ochotní, pracovití, to jsou Vietnamci. Skromní podnikatelé, kteří na chodníku před svým obydlím nabízejí produkty  a služby všeho druhu. Ohleduplní v silničním provozu, kdy tisíce skůtrů tvoří řeky na silnicích po celý den. (4 mil. registrovaných motorek v Hanoji). Ale také sebevědomí občané, kteří ctí hrdinství svého národa, národa který více než 10 let odolával vojenské agresi USA, které nikdy oficiálně nevyhlásili Vietnamu válku a přesto přišlo o život téměř milion vietnamských vojáků a 4 mil. obyvatel bylo zabito či zraněno. Většina těchto obětí byla v důsledku bombardování. V Hanoji naši členové TJ navštívili Ho Či Minovo mauzoleum, zhlédli divadelní představení vodních loutek. Ve staré čtvrti si prohlédli tržnici Dong Xuan. Na každém kroku byla nabídka chutné polévky Pho Ga, Pho Bo. Obě jsme si velmi oblíbili a staly se základem naší stravy po celou dobu pobytu.

Velkolepá zátoka Ha Long je největší atrakcí Vietnamu. Od roku 1994 je zátoka na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Působivá vyjížďka a nocování na krásné dřevěné lodi mezi vápencovými ostrůvky, pestrá nabídka servírovaných darů moře spolu s dobře vychlazenými nápoji, to byl zážitek, na který všichni vzpomínají. V nejjižnější části Vietnamu jsme navštívili v deltě Mekongu při cyklistické vyjížďce vietnamský venkov a poznávali život obyčejných lidí na vesnici. Zajímavá navštěva byla ve městě Can - Tho  a jeho pestrobarevný plovoucí trh na Mekongu.

Cesta byla završena v přímořském letovisku Nha Trang u Jihočínského moře. Zábavné večery, luxusní restaurace, to byly poslední dny při návštěvě Vietnamu.

Vietnam je krásná, vyspělá země s příjemnými obyvateli.