Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německo 2016

Německo 2016

Dinkelsbühl - Trier - Bernkastel

 

Na počátku května 2016 navštívila skupina 14 členů naší TJ SOKOL tři historická města v Německu. První zastávkou byl Dinkelsbühl, několik kilometrů za Norimberkem. Krásné historické městečko s typickými budovami z hrázděného zdiva. Některé budovy pocházejí ze 17. stol. .

 

Druhou zastávkou bylo nejstarší německé město Trier, které leží v Porýní na břehu řeky Mosel. Některé legendy a zápisy z roku 1105 uvádějí, že město bylo založeno synem asyrského krále Terebetou 1300 let před založením Říma.  Na německé poměry nevelké město (104 tis. obyvatel) je plné zajímavých pamětihodností. Naše prohlídka vedla od vstupní brány Porta Negra, postavené v r. 180 n.l. z mohutných pískovcových kvádrů, nejtěžší váží téměř 6 tun. Prohlídka dále pokračovala po Simeonstrasse k náměstí Markplatz, které je plné krásných historických domů. Především Rotes Haus s nápisem, který připomíná, že Trier je o 1300 let starší než Řím.  Perlou procházky byla prohlídka  katedrály sv. Petra a chrámu Panny Marie, který je nejstarším kostelem v Německu, dále Konstantinova  bazilika, postavená v roce 310, Kurfiřtský palác a další.

    Nedílnou součástí naší cesty byla plavba po řece Mosel z Trieru do Bernkastelu. Více než 60 km dlouhá plavba nám nabídla krásné výhledy na upravené vesničky a nekonečné vinice lemující oba břehy řeky Mosel. Krátká zastávka v městečku Bernkastel nám připomněla historku o zázračných účincích vína z nedaleké vinice Doktor.  Pověst praví, že arcibiskup Boemund II ve 14. stol. byl tak nemocný, že mu lékaři neuměli nijak pomoci. Jistý vinař doporučil posilující účinky vína ze své vinice . Boemund doporučení poslechl a zázračně se uzdravil a prohlásil, že "nejlepší doktor roste na vinici v Bernkastelu".

Naše zkušenost z   ochutnávky vína ve vinařství Doris a Rainer Steffes ve Waldrachu potvrzuje, že "něco" pravdy na této historce ze 14. stol. bude. Odjížděli jsme ve skvělé kondici.